Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Jak sobie radzić z Atopowym Zapaleniem Skóry (w skrócie AZS) u dzieci

AZS to przewlekła choroba zapalna skóry przebiegająca ze znacznym świądem.

Nazwa „ atopowe” sugeruje, że jest to choroba alergiczna, jednak nie zawsze tylko alergia jest przyczyną powstania AZS.

Zwykle większość rodziców  mających do czynienia z AZS u swojego dziecka wiąże to tylko ze spożywanym pokarmem i stosuje różne diety , czasem bardzo drastyczne, nie uzyskując spodziewanej poprawy.

Tymczasem w AZS mamy do czynienia zarówno z zaburzeniami immunologicznymi ( m.in. alergią) jak i z zaburzeniami w samej budowie skóry – nieprawidłową warstwą rogową . Prowadzi to do  wzmożonej utraty wody , a co za tym idzie  suchości skóry, oraz  zwiększonej przepuszczalności skóry dla różnych czynników zewnętrznych. Skóra ta jest również narażona na rozmaite infekcje ( bakteryjne , wirusowe, grzybicze ) gdyż komórki pozbawione są naturalnych  substancji zapobiegających tym infekcjom. Pogarsza to zwykle stan zapalny prowadząc do błędnego koła wyprysku.

Tak więc jednym z podstawowych zaleceń przy leczeniu AZS jest prawidłowa  pielęgnacja skóry i to zarówno tej objętej procesem zapalnym ( typowe obszary w zależności od wieku pacjenta) jak i skóry pozostałej.  Pielęgnacja powinna wejść w nawyk , ponieważ należy stosować ją codziennie , a nie tylko w okresie zaostrzeń .

U pacjentów z AZS skóra „ pozornie zdrowa” oglądana pod mikroskopem znacznie różni się od skóry zdrowej- bardzo cienki płaszcz lipidowy, zaburzenia budowy warstwy rogowej.

Ogólne zalecenia dla każdego pacjenta z AZS to:

 1. Nie przegrzewać
 2. Kąpać krótko w niezbyt ciepłej wodzie ( ok 32 st)- najlepiej prysznic
 3. Do kąpieli używać delikatnych mydeł o pH kwaśnym , a najlepiej syndetów ( syntetyczne detergenty), dla małych dzieci dodawać do kąpieli
 4. Zaraz po kąpieli ( w ciągu 5 min) posmarować wilgotną ( tylko lekko osuszyć ręcznikiem ) skórę emolientem odpowiednio dobranym do stanu skóry i pory roku ( zimą bardziej tłusto)
 5. W ciągu dnia w zależności od stanu skóry 1-2 x emolienty ( rodzaj emolientu trzeba dobrać indywidualnie) . Jeśli nie ma w danym momencie zaostrzeń dobrze jest stosować kremy lub maści z mocznikiem , który bardzo dobrze nawilża ( ale w stanie zapalnym podrażnia)
 6. Ubrania nie powinny zawierać wełny ani włókien syntetycznych. Trzeba zwrócić uwagę aby były miękkie bez części podrażniających skórę ( np. metki). Najlepiej aby były białe lub kolorowe ale „ sprane” , gdyż barwniki mogą podrażniać chorą skórę.
 7. Odzież należy prać w delikatnych płynach przeznaczonych dla alergików i nie używać płynów do płukania ( substancje zapachowe są silnymi alergenami)
 8. W razie zaostrzeń stosować przepisane przez lekarza środki- leczenie przeciw zapalne jest bardzo ważne.
 9. Należy pamiętać , że zaostrzenia powodują nie tylko alergeny na które pacjent jest uczulony , ale również stres, infekcje, dodatki do żywności ( znajdujące się we wszystkich produktach przetworzonych) słodycze, jak również narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza.
 10. Należy pamiętać , że jest to choroba przewlekła i odpowiednio wcześnie pokierować zainteresowaniami dzieci – niewskazany jest kontakt z substancjami chemicznymi mogącymi wywołać alergie kontaktową na którą dzieci z AZS są szczególnie narażone. Dotyczy to w szczególności wyboru zawodu ( na pewno nie fryzjerstwo, pielęgniarstwo, medycyna zabiegowa, przemysł samochodowy itd.)

 

Jeśli Twoje dziecko ma problem z atopowym zapaleniem skóry zapraszamy na wizytę do naszych specjalistów – Umów się już dziś!

 

Tekst:
Dr n.med Anna Wójtowicz – pediatra, alergolog z długoletnim stażem

———————————

Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.

Odwiedź nas

 • ul. Popularna 62A
  02-473 Warszawa

 • Godziny otwarcia:
  pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę