Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Pytania pacjentek o niepłodność

Pytania od pacjentek o niepłodność do Dr Mariusza Wójtowicza- Specjalisty ginekologa z City Clinic.

Kiedy można mówić o niepłodności? Czy są jakieś oznaki niepłodności?
O niepłodności możemy mówić, kiedy para współżyje ze sobą bez żadnych przeszkód i zabezpieczeń przez rok. Mówiąc o przeszkodach mam na myśli długie wyjazdy, chorobę itp

Czym się różni bezpłodność od niepłodności?
Bezpłodność to trwała niezdolność do posiadania potomstwa, nienadająca się do leczenia.
Niepłodność to czasowa lub częściowa niezdolność do spłodzenia potomstwa , którą da się wyleczyć. Czyli pomóc medycznie pacjentce lub parze w spłodzeniu potomstwa.

Jeśli para nie zachodzi w ciążę to od czego trzeba zacząć?
Zaczynamy od wizyty lekarskiej obojga partnerów. Lekarz zbiera dokładny wywiad od pary. Specjalista ginekolog bada pacjentkę, partner badany jest przez specjalistę androloga. Ustala się wspólnie plan działania. Następnym krokiem jest diagnostyka pary, która powinna być prowadzona jednocześnie.

Dlaczego zdrowa kobieta nie zachodzi w ciążę (przebadana)? Lekarz mówi, że nie ma powodów medycznych, a kobieta nie zachodzi w ciążę?
Nie można powiedzieć, że pacjentka jest zdrowa i nie zachodzi w ciążę , bo to znaczy że powód nie został jeszcze poznany. Trzeba go znaleźć i wykluczyć, tak aby nie było przeszkód w zajściu w ciążę. Jeśli w wyniku przeprowadzonej diagnostyki nie uda się znaleźć przyczyny niepłodności to pozostaje nam jeszcze stymulacja owulacji mnogiej, inseminacja i na koniec IVF.

Co wtedy zrobić?
Jeśli nie znamy przyczyny z powodu, której pacjentka nie może zajść w ciążę to mówimy o niepłodności idiopatycznej. Kiedy żadna diagnostyka i leczenie  nie skutkują wprowadza się nowy schemat leczenia. Bardziej aktywny czyli techniki wspomagania rozrodu z in vitro włącznie.

Czy to prawda, że ubranie, którym chodzimy może mieć wpływ na płodność? Jakie?
Ubranie w zasadzie nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na płodność. Natomiast lepiej jest kiedy nasza garderoba jest wykonana z naturalnych materiałów, nie jest obcisła, nie uciska, nie krępuje ruchów i nie powoduje podrażnień szczególnie w okolicach intymnych.

Czy to prawda, że rodzaj majtek u panów ma wpływ na płodność?
Majtki obcisłe, bardzo przylegające, które przegrzewają jądra mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na męską płodność, a ściślej biorąc na plemniki. Najlepiej jeśli majtki są z przewiewnego materiału, nie lycry. Najlepsze są bokserki.

Czy rodzaj wykonywanej pracy może wpływać negatywnie na płodność- wykonywany zawód (np. kierowcy ciężarówek?)
Mężczyźni wykonujący zawody takie jak hutnik, kierowca mogą mieć kłopoty z płodnością, ponieważ długotrwałe i systematyczne przebywanie w wysokiej temperaturze niekorzystnie wpływa na przegrzewanie jąder.

Czy stresująca praca może mieć wpływ na zajście w ciążę?
Pomimo, że czynniki emocjonalne są niewymierne, to wiemy że stres ma negatywny wpływ na cały organizm i może być katalizatorem różnych chorób, dlatego należy go unikać. Stres może również mieć wpływ na zajście w ciążę.

Jak długo pary leczą z powodu niepłodności? Czy zawsze jest skutek?
Czas leczenia zależy od pary i indywidualnych problemów medycznych. Skracamy czas jak tylko się da ponieważ długotrwałe leczenie potęguje stres i jeszcze trudniej o ciążę. Bardzo ważna jest intensywna diagnostyka prowadzona równolegle u pary. Jeśli mówimy o czasie to należy pamiętać, że diagnostyka zależna jest od cyklu miesięcznego u kobiety, który najczęściej trwa 28-30 dni i u mężczyzny od cyklu dojrzewania plemników 72-74 dni.
Jedna próba to jeden cykl, a prób może być wiele. Dlatego czasem pary starają się długo.
Zdecydowana większość par uzyskuje zamierzony cel czyli kobieta zachodzi w ciążę.

Czy para powinna razem iść do lekarza? Do kogo powinien zgłosić się mężczyzna?
Jeśli para nie może zajść w ciążę to problem jest wspólny. Wskazane jest żeby razem przyjść do lekarza, wspólnie porozmawiać i wspólnie wykonać diagnostykę damską i męską.
Specjalistką do którego powinien się udać mężczyzna jest androlog.

Czy można mówić o niepłodności jeśli para ma już jedno dziecko, ale nie może zajść drugą ciążę?
Tak, możemy mówić o niepłodności u pary która ma już potomstwo. Jest to niepłodność wtórna. Pojawiająca się ona już po urodzeniu dziecka i wynika z problemów które się pojawiły, a których wcześniej nie było i nie były przyczyną niepłodności.

Kiedy trzeba użyć technik wspomaganego rozrodu np. inseminacja
Techniki wspomaganego rozrodu wprowadza się kiedy para jest zdiagnozowana, zarówno kobieta jak i mężczyzna. Diagnostyka przebiegała równocześnie. Kiedy usunięcie znalezionych przyczyn niepłodności nie daje ciąży. Wtedy wprowadzamy bardziej radykalne działania. Na początek jest inseminacja.

Odwiedź nas

  • ul. Popularna 62A
    02-473 Warszawa

  • Godziny otwarcia:
    pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę