Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Plan leczenia stomatologicznego

Często zdarza się, że wizyta u dentysty kojarzą się z leczeniem próchnicy i wypełnieniami (plombami) ewentualnie z usuwaniem zębów. Zdecydowanie rzadziej z zaplanowanymi działaniami, które mają utrzymać zdrowie i higienę jamy ustnej. Tylko dzięki kompleksowemu podejściu do problemów stomatologicznych i indywidualnej analizie każdego pacjenta można uzyskać satysfakcjonujące i trwałe efekty leczenia.


Aby uzyskać ten pożądany stan, konieczny jest plan leczenia stomatologicznego – spersonalizowany harmonogram zabiegów, które muszą być wcześniej ustalone przez stomatologa. Uwzględnia on zakres, koszty i przebieg leczenia, jak również oczekiwania samego pacjenta.
Przed przygotowaniem planu leczenia konieczna jest konsultacja stomatologiczna, która obejmuje wywiad ogólnomedyczny i badanie wewnątrzustne – co pozwoli na wstępną ocenę zarówno ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jak i ocenę jamy ustnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi (np. cukrzyca czy choroby serca), ponieważ do niektórych zabiegów muszą być też przygotowani przez lekarzy specjalistów (np. podanie antybiotyku przed usunięciem zęba).
Wskazane jest też wykonanie badań dodatkowych, jak np. pantomogram – zdjęcie, na którym można ogólnie ocenić całe uzębienie w jamie ustnej oraz tkanki je otaczające – kości i zatoki szczękowe.
Dopiero po wykonaniu tych czynności możliwa jest ocena ustawienia zębów, ubytków, wypełnień stomatologicznych czy przeprowadzonego wcześniej leczenia endodontycznego (kanałowego).
Na podstawie przeprowadzonej analizy możliwe jest z kolei stworzenie planu leczenia stomatologicznego dostosowanego indywidualnie dla pacjenta w każdym wieku. Obejmuje on kompleksowy, interdyscyplinarny zakres zabiegów, które są konieczne do pełnego wyleczenia pacjenta. W jego etapach uwzględniona: higienizacja (czyszczenie zębów), leczenie zachowawcze (wypełnienia) z endodoncją (z leczeniem kanałowym), jak też leczenie ortodontyczne (aparaty) czy leczenie protetyczne (korony, mosty) bądź leczenie chirurgiczne (ekstrakcje, implanty stomatologiczne) – w zależności od potrzeb pacjenta.
Realizacja planu leczenia stomatologicznego prowadzi do wyleczenia pacjenta szybko, sprawnie w sposób skoordynowany bez zbędnej straty czasu na synchronizacje pracy wszystkich specjalistów.
Celem planu leczenia stomatologicznego jest osiągniecie, dzięki współpracy stomatologów z pacjentem, trwałych wyników leczenia i eliminacja problemów stomatologicznych na długie lata. Po wykonaniu planu leczenia i kompleksowym leczeniu stomatologicznym, niezbędne są systematyczne przeglądy jamy ustnej wykonywane co pół roku.

 

Stomatolog Dorota Tymińska

———————————

Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.

Odwiedź nas

  • ul. Popularna 62A
    02-473 Warszawa

  • Godziny otwarcia:
    pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę