Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Ogrzewanie a alergia

Nadszedł czas zimy, co prawda nic nie pyli, ale to wcale nie oznacza, że alergicy nie mają w tym czasie żadnych dolegliwości.

Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego właśnie teraz mają zaostrzenia objawów chorobowych. Roztocza żywią się naszym (i naszych zwierząt domowych) naskórkiem, więc towarzyszą nam przez cały rok zamieszkując łóżka, kanapy, dywany itp. Jednak  najwięcej dokuczają nam w okresie jesienno- zimowym, co związane jest głównie ze zwiększoną cyrkulacją powietrza spowodowaną pracującymi grzejnikami. Okna mamy zamknięte, w domu zwykle jest dość ciepło, poza tym znacznie więcej przebywamy w domu w porównaniu z okresem letnim, co sprzyja objawom alergicznym.

Myślę, że podstawowym problemem jest to, że w naszych mieszkaniach jest teraz za ciepło i za sucho. Rozumiem, że niektórzy uwielbiają w okresie zimowym chodzić po mieszkaniu w bluzce z krótkim rękawem, ale niestety to nie sprzyja zdrowiu. Wysuszone, przegrzane śluzówki nie spełniają swojej roli w ochronie przed zarazkami, a szczególnie dotyczy to śluzówek osób z alergią, które są zwykle w stanie przewlekłego stanu zapalnego.

Temperatura powietrza w domu nie powinna przekraczać 20 stopni, a w sypialni 18 stopni. Ważna jest tez odpowiednia wilgotność. Odpowiednio częste wietrzenie nie przegrzanych pomieszczeń bywa bardzo wskazane pod warunkiem dobrej jakości powietrza za oknem.

Suche gorące powietrze w okresie grzewczym szkodzi nie tylko alergikom cierpiącym na alergiczny nieżyt nosa czy astmę , ale również, a może nawet bardziej osobom z alergicznymi problemami skórnymi. Atopowe zapalenie skóry zwykle w tym okresie zaostrza się , gdyż skóra atopowa wymaga szczególnie starannego nawilżenia i natłuszczenia i bardzo źle reaguje na przegrzanie i pot.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych czy niewielkich kamienic mają zwykle większy wpływ na wysokość temperatury i wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych, niestety w blokach często mimo zakręcenia kaloryferów  nadal jest zbyt ciepło i pozostaje częste wietrzenie. W obszarach dużego natężenia smogu przydatne są oczyszczacze powietrza. Można też używać nawilżaczy powietrza, rozwieszać mokre tkaniny.

Ci, którzy akurat teraz budują czy remontują własne mieszkanie, zastanawiają się jakie ogrzewanie wybrać aby było najzdrowsze dla rodziny: klasyczne czy podłogowe. Ogrzewanie podłogowe uchodzi za przyjazne dla alergików gdyż nie ma tu tak dużej cyrkulacji powietrza a wraz z nią roztoczy. Wielu budowlańców przekonuje, że tego typu ogrzewanie jest najlepsze dla zdrowia.

Ja się z ta opinią nie zgadzam. Nie mam na potwierdzenie tego żadnych poważnych prac naukowych, chyba takie nie były wykonywane, ale zawsze uważałam, że podstawą hartowania i zdrowia jest nie przegrzewanie stóp. Nie bez powodu zalecane jest chodzenie boso po rosie. Dzieci instynktownie biegają boso i zwykle wychodzi im to na zdrowie. Nie wyobrażam sobie aby chodzenie stale po ciepłej podłodze mogło dobrze przygotowywać do wyjścia na mróz i nie złapania natychmiast jakiejś infekcji.

Odwiedź nas

  • ul. Popularna 62A
    02-473 Warszawa

  • Godziny otwarcia:
    pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę