Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Niepłodność wtórna

Wywiad z Dr Mariuszem Wójtowiczem ginekologiem-położnikiem

 

 • Co to jest niepłodność wtórna?

Mówimy o niepłodności wtórnej, kiedy kobieta posiadająca już potomstwo, nie może po raz kolejny zajść w ciążę.

 • Jak często występuje niepłodność wtórna?

Niepłodność wtórna jest dość częstym zjawiskiem i występuje średnio, u co 15 pacjentki, która już jest matką.

 • Przyczyny niepłodności wtórnej?

Przyczyny niepłodności wtórnej są różne:
→ anatomiczne,
→ zmiany endokrynologiczne,
→ stany zapalne,
→ problemy genetyczne,
→ problemy immunologiczne.

Problemy anatomiczne– mogą być spowodowane przebytymi stanami zapalnymi po ostatniej ciąży. Mogą być to stany zapalne w obrębie miednicy małej, może to być stan zapalny przydatków, przymacicz bądź błony śluzowej macicy.

Mogą to być również polipy w macicy, może być mięśniak, a który powstał po ciąży i urósł, który wchodzi do jamy macicy. Mogą to być duże mięśniaki, które Pojawiły się w tym czasie,  a nie było badań ginekologicznych to możemy po prostu o tym nie wiedzieć. Mogą to być torbiele i zmiany w jajnikach, to masa rzeczy, które są również często przyczyną niepłodności. To jest anatomia, anatomia, anatomia.

Przebyte operacje, łącznie z rozwiązaniem ciąży poprzez cięcie cesarskie i spowodowanie jakiś anomalii, które przeszkadzają w zajściu w ciążę, jak i przebyte zabiegi w obrębie szyjki i jamy macicy, mogące doprowadzić do zmian zarostowych.

Po drugie- cała gama problemów endokrynologicznych z nieprawidłową regulacją hormonalną, zaburzeniami owulacji, z zaburzeniami cyklu spowodowanymi problemami z tarczycą, trzustką, przysadką mózgową, to są takie rzeczy, które są przyczyną niepłodności pierwotnej, ale i tu mogą być również przyczyną niepłodności wtórnej.

Kolejna sprawa to przyczyny bakteryjne. Stany zapalne w obrębie szyjki macicy są to zakażenia: mycoplazma, ureaplazma, infekcje bakteryjne, chlamydia

Przyczyną niepłodności wtórnej mogą być też problemy genetyczne, które nie zawsze ujawniają się w pierwszej ciąży. Są to najczęściej trombofilie, będące często przyczyną utraty ciąży i także utrudniają zajście w ciążę. Przy pierwszej ciąży nie dają o sobie znać, natomiast dopiero przy kolejnej widać jak to  nieprzyjemnie działa, mam tu na myśli zajście w ciążę.

Problemy immunologiczne– mogą również powstać w okresie po urodzeniu dziecka.

To są takie podstawowe rzeczy, które mogą powodować niepłodność wtórną.

Konflikt serologiczny też oczywiście wchodzi w skład przyczyn niepłodności, ale większy problem może być  utrzymanie ciąży, a nie samo zajście w nią. Konflikt jest teraz sprawą rzadką, bardzo pilnowane jest podawanie globulin po porodzie, niestety dostępność ich jest ograniczona i profilaktyka w czasie w trakcie ciąży nie jest praktycznie stosowana.

 • Kiedy należy udać na badania i diagnostykę?

Myślę, że tak jak w przypadku niepłodności pierwotnej. Na badania należy się udać po roku współżycia bez zabezpieczeń, kiedy możemy podejrzewać, że mamy jakiś problem. To nie zawsze będzie prawda, ale jest to taki start diagnostyki, czas żeby podjąć jakieś działania- czas na pierwszą wizytę lekarską. Jakie badania należy wykonać, cóż myślę że przede wszystkim sugerować się wywiadem z pacjentem, co działo się w czasie od pierwszego porodu, ja wyglądało zajście w pierwszą ciążę- to będzie limitowało zakres badań. Tak jak mówiłem mogą to być badania: bakteriologiczne, immunologiczne, endokrynologiczne, genetyczne i badania samej anatomii kobiecej.

To co zostało powiedziane o problemie niepłodności wtórnej dotyczy kobiet, natomiast do tej ciąży będzie potrzebna para.

W związku z tym, że  czas płynie i czasami może mieć to wpływ na różne kłopoty, problemy które ma mężczyzna, a one mogą mieć wpływ na stan nasienie, tym przypadku diagnostyka będzie nie tyle prosta, co wiadomo będzie od czego zacząć- czyli badania ogólnego nasienia. Po minimum 2 dniach od wytrysku, w stanie ogólnego, dobrego zdrowia pacjenta czyli tak jak zwykle powinno być wykonywane badanie nasienia. Wnioski dalsze dopiero po uzyskaniu wyników, jeśli wynik nie będzie prawidłowy to dalsza diagnostyka jest limitowana tym co w tym wyniku nieprawidłowego znajdziemy.

 • Jakie badania należy wykonać?

Zależy to od wywiadu na wizycie lekarskiej, stanu zdrowia pacjentki.

 

Dziękuję za rozmowę

K. Biernacka

 

———————————

Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.

Odwiedź nas

 • ul. Popularna 62A
  02-473 Warszawa

 • Godziny otwarcia:
  pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę