Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Kleszcze

Nadszedł czas wiosenno letni, a wraz z nim problemy z ugryzieniami owadów.

Boimy się szczególnie kleszczy, gdyż mogą one przenosić groźne choroby- boreliozę oraz wirusowe zapalenie mózgu.

Mamy skuteczne szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu i  polecam wszystkim aby zaszczepili się na tą rzadką ale groźna chorobę, a szczególnie dotyczy to dzieci buszujących w zaroślach na terenach endemicznych (tzn. tam gdzie można się zarazić ). Szczepienie jest skuteczne już po 2 dawkach , ale aby odporność utrzymała się dłużej konieczna jest 3-cia szczepionka.

Niestety nie mamy jeszcze szczepionki przeciw boreliozie, chorobie podstępnej dającej objawy często dopiero po dłuższym czasie i wtedy trudnej do leczenia.

Jak uchronić się przed kleszczem?  Jest wiele metod zarówno domowych (olejki eteryczne) jak i takich z apteki. Polecane są odpowiednie ubrania (z długimi rękawami i nogawkami) oraz unikanie zarośli ( tam najłatwiej o kleszcza)  ale prawda jest taka , że stosując wszystkie te metody czasem i tak kleszcz nas dopadnie.

Kleszcz na ogół nie gryzie na odsłoniętych częściach ciała (tam gdzie się przyczepi) ale wędruje do zacisznych wilgotnych miejsc np pachy , pachwiny itp i tam zaczyna pić krew. My tego nie czujemy , gdyż kleszcz używa  substancji znieczulających naszą skórę.  Zarazków które nosi w sobie nie przekazuje nam od razu ,ale dopiero po pewnym czasie (nawet do 24 godz.) więc znalezienie kleszcza jeszcze nie opitego naszą krwią zwykle jest najlepszym środkiem zabezpieczającym przed zakażeniem.

Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie wieczorem całego ciała ( szczególnie dzieci) pod kątem ewentualnej obecności kleszcza. Jeśli go znajdziemy, ważne jest odpowiednie usunięcie. Istnieje wiele metod np. specjalne szczypczyki, ale najważniejsze aby usunąć go w całości – TAK JAK DRZAZGĘ. Naciskanie, wykręcanie, smarowanie tłuszczem to metody szczególnie nie polecane gdyż możemy wtedy spowodować  zakażenie bakterią której kleszcz jest nosicielem.

Jeśli nie możemy sobie sami poradzić z usunięciem kleszcza warto udać sie do przychodni.

Po usunięciu kleszcza konieczna jest obserwacja miejsca wkłucia czy nie pojawia sie rumień świadczący o wczesnej postaci boreliozy, którą na tym etapie możemy stosunkowo łatwo wyleczyć.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli będzie ona potrzebna, zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką i umówienia się na wizytę.

 

Tekst: dr n.med Anna Wójtowicz

———————————

Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.

Odwiedź nas

  • ul. Popularna 62A
    02-473 Warszawa

  • Godziny otwarcia:
    pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę