Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Blog

Przeczytajcie naszego bloga pisanego przez doświadczonych lekarzy i specjalistów pracujących w City Clinic

Wszystkie wpisy

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa

Wywiad Moniki Szadkowskiej  coacha płodności i autorki książki „Chcę mieć dziecko” z dr Mariuszem Wójtowiczem specjalistą ginekologiem-położnikiem w City Clinic od lat zajmującym się problemami niepłodności.

Idąc do specjalisty, mamy w zanadrzu pytania, które chcemy mu zadać. Czasem zapominamy, że lekarz, aby móc postawić trafną diagnozę, potrzebuje informacji od nas! Jakich pytań od ginekologa może spodziewać się pacjentka?
Pacjentka, która przyjdzie na wizytę do ginekologa na pewno będzie zapytana: jaki jest powód wizyty? Co jej dolega?
Lekarz, aby postawić diagnozę musi poznać pacjentkę, zrobić z nią wywiad, dlatego zada szereg pytań pomocniczych: kiedy była ostatnia miesiączka, kiedy Pani zaczęła miesiączkować, jakie są miesiączki (obfite czy skąpe?, jak długo trwają?, czy mają objawy śluzu?, czy są bolesne?, jaki ma Pani rytm miesiączkowy?, czy miesiączki są regularne?). To są podstawowe informacje, które pacjentka powinna przygotować przed wizytą. Lekarz może także zapytać o to czy pacjentka ma dolegliwości związane ze współżyciem? Przebyte choroby w rodzinie? Przebyte ciąże? Czy pacjentka jest no coś uczulona?

Jak najlepiej można się do wizyty przygotować? Co warto zabrać ze sobą?
Żeby jak najlepiej przygotować się do wizyty należy znać odpowiedzi na pytania, które są powyżej. Jeśli pacjentka posiada aktualną dokumentację medyczną powinna ją zabrać (wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne, diagnostyka).

Czasami możemy nie rozumieć terminów medycznych, nie wiemy jaki rodzaj badań kryje się pod obco brzmiącymi nazwami. Warto dopytać lekarza czy raczej mądrze pokiwać głową i potem na własną rękę szukać pytań w internecie?
Współpraca lekarz-pacjentka polega na wzajemnej wymianie informacji. Przekazywaną nam informację musimy zrozumieć, w razie potrzeby trzeba pytać, aby nic nie zostało niewyjaśnione. Musimy być zrozumiani i mieć pewność, że rozumiemy co mówi do nas lekarz wtedy tylko wizyta ma sens.

Jakie pytania najczęściej zadają pacjentki, które zgłaszają się z powodu trudności z zajściem w ciążę?
Najwięcej pytań jest „ czy coś jest normalne?” Pacjentki, które zgłaszają się z problemem zajścia w ciążę zadają szereg pytań „pomocniczych” do tematu głównego choć najczęściej nie pytają wprost „czy się uda? Ale krążą wokół tematu chcąc poznać odpowiedź  i uzyskać potwierdzenie.

Po jakim czasie naturalnych starań o ciążę i jej braku, trzeba przyjść do lekarza? Czy jest to uzależnione od jakichś czynników?
Do lekarza należy się zgłosić jeśli po roku regularnego współżycia bez żadnych zabezpieczeń para nie zachodzi w ciążę.
Jeśli nie było czynników dodatkowych: zaburzeń cyklu, kłopotów ze współżyciem, braku wytrysku w trakcie stosunku, nawracających stanów zapalnych, dodatkowych problemów zdrowotnych często nie łączonych z płodnością na mających wpływ na płodność.

Czy sposób życia, mam na myśli odżywianie, aktywność fizyczną lub je brak, nałogi mają wpływ na płodność?
Duży wpływ na płodność ma sposób życia: stosowane używki (negatywny wpływ narkotyków zwłaszcza twardych, alkoholu, papierosów, które znacząco wpływają na jakość nasienia).Wpływ na płodność mogą mieć również przebyte choroby wieku dziecięcego jak np. świnka u chłopców. Na poprawę płodności może mieć prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia. Odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczna. Chociaż należy pamiętać, że nadmierna aktywność fizyczna np. u wyczynowców może prowadzić do zaburzeń hormonalnych.

A stres? Czy życie w ciągłym napięciu, oczekiwaniu na dziecko może utrudniać poczęcie?
Stres zdecydowanie może mieć negatywny wpływ na płodność. Szczególnie jeśli jest przewlekły może przez długi czas ograniczyć zajście w ciążę. Stres staje się  dużym ograniczeniem jeśli para długo stara się o dziecko. Ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Tu pomocny jest kontakt ze specjalistą, psychologiem lub coachem płodności. Jest to bardzo istotny element terapii.

Czy pacjentki mają świadomość, że poza farmakoterapią i badaniami potrzebna jest też umiejętność radzenia sobie ze stresem?
Umiejętność radzenia sobie ze stresem nie przychodzi sama, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty psychologa lub coacha płodności. Długotrwały stres jest istotnym czynnikiem wpływającym na płodność dlatego należy go zminimalizować.

A jak Pan radzi sobie ze stresem pacjentek? Czy według Pana lekarz ginekolog jest tylko od aspektów medycznych, czy powinien również zainteresować się stanem emocjonalnym pacjentki starającej się o dziecko?
Lekarz udziela informacji o stanie zdrowia i ustalamy plan dalszego postępowania dla pary. Wtedy najczęściej poziom stresu obniża się tym niemniej należy pamiętać, że ginekolog zajmuje się aspektami fizycznymi i problemami płodności. Często w ciągu wizyt nie ma czasu aby wspomnieć o psychice. Dlatego też bardzo dobrze jest włączyć  w proces leczenia specjalistę: psychologa lub coacha płodności jako wsparcie dla par starających się o potomstwo.

– Dziękuję za rozmowę!

 

Z dr Mariuszem Wójtowiczem rozmawiała Monika Szadkowska

———————————

Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.

Odwiedź nas

  • ul. Popularna 62A
    02-473 Warszawa

  • Godziny otwarcia:
    pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę