Rejestracja:
tel.: +48 22-266-04-17
lub +48 22-863-90-69
tel. kom. 790-267-888
e-mail: info@cityclinic.pl

Aktualności

Tympanometria – nowe badanie w City Clinic

Tympanometria jest bezbolesnym  i nieinwazyjnym   badaniem  diagnostycznym. Dzięki temu badaniu dokonuje się  oceny powietrzności jamy bębenkowej oraz sprawności błony bębenkowej i łańcucha kosteczek słuchowych.

Badanie można wykonywać u pacjentów w każdym wieku począwszy od niemowląt i małych dzieci a na seniorach kończąc. Kobiety w ciąży też mogą mieć przeprowadzoną tympanometrię..
Tympanometria jest wykonywana jako samodzielne badanie diagnostyczne lub badanie połączone z konsultacją specjalistyczną.

 

Tympanometria to  pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej są elementami składowymi audiometrii impedancyjnej należącej do obiektywnych metod badania narządu słuchu.
Tympanometria ocenia podatność błony bębenkowej (impedancję akustyczną ucha). Badanie polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego zewnętrznego sondy pomiarowej, która pozwala zmienić ciśnienie w zakresie od -400 do + 400 mm słupa wody. Sonda zaopatrzona jest w zatyczkę uszczelniającą przewód. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębęnkowej rejestrowane przez tympanometr, a następnie są obrazowane w postaci wykresu. Na podstawie pomiaru odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym oblicza się impedancję i podatność mechaniczną. W ten sposób ocenie poddawana jest sprawność przewodzenia dźwięku przez błonę bębenkową i układ kosteczek słuchowych. Wynik badania tympanometrycznego (tympanogram) to wykres rejestrujący odchylenia błony bębenkowej oraz odruchy z mięśnia strzemiączkowego.

W jakim celu wykonujemy tympanometrię?
Badanie to pozwala ocenić stan ucha środkowego, m.in. sztywność układu kosteczek (przy występowaniu otosklerozy lub tympanosklerozy), brak powietrzności lub obecność płynu w jamie bębenkowej (w niedrożności trąbki słuchowej lub w wysiękowym zapaleniu ucha).

Audiometria impedancyjna jest szczególnie pomocna w rozpoznawaniu schorzeń ucha, takich jak:

 • niedosłuch przewodzeniowy zwiazany z obecnością płynu w jamie bębenkowej,
 • niedosłuch przewodzeniowy spowodowany zaburzeniem drożności trąbki słuchowej;
 • niedosłuch czuciowo-nerwowy;
 • niedowład nerwu twarzowego;
 • podejrzenie zapalenia ucha środkowego;
 • podejrzenie perforacji błony bębenkowej;
 • podejrzenie dysfunkcji trąbki słuchowej;
 • przerwanie łańcucha kosteczek.

 

Przygotowanie do badania
Tympanometrię u  dzieci.

Wymagana jest obecność rodziców. Podczas badania, dziecko siedzi na kolanach rodzica, aby nie bało się i czuło dyskomfortu.  W trakcie badania dziecko nie powinno mówić ani przełykać.

 

Umów się na wizytę już dziś »

 

Odwiedź nas

 • ul. Popularna 62A
  02-473 Warszawa

 • Godziny otwarcia:
  pn-pt od 08:00-21:00, sob od 09:00-15:00, , Konto bankowe: , BNP PARIBAS 05 2030 0045 1110 0000 0165 5320

Umów wizytę